Bucurii si emotii din tabara de la Nemtisor

Viața parohiei August 8, 2016

Despre prietenie sau cum să nu călătorești singur....

Cum să mai crezi că singurul scop al vieţii este cariera şi banii, când aici ai cunoscut tineri care vor să ştie care este Adevărul şi să facă voia Celui ce ne-a dăruit viaţa? Cum să mai fii la fel după ce ai „frământat“ teme precum „Tânărul între reuşită şi eşec“, „Cui şi cum dăruim dragostea noastră“, „Exerciţii pentru descoperirea vocaţiei?“. Nu poţi. Nemţişorul nu te va lăsă, ci din adâncul inimii tale îţi va aminti mereu că ai cunoscut un alt fel de a fi, care duce spre un loc sigur, spre Cer. Viaţa noastră este o călătorie. Călătoriile diferă una de alta. Fiecare are frumuseţea şi greutăţile ei. Călătoria poate fi pregătită bine sau poate fi făcută cum se nimereşte. Anul acesta vom medita la cum să călătorim frumos călătoria vieţii noastre. Mă întreb, însă, cum să mai călătoreşti singur când ai atâţia prieteni şi cunoscuţi? Cum să călătoreşti singur când te-ai îmbarcat pe aceeaşi corabie, când eşti în Biserică? (Teodora Drişcu - ATOR Iaşi).